Dagens dubbel – 5/5 | Odds ca 2.95
Vi kör en ny dubbel till kvällens matcher där vi kombinerar målspel från Superettan med ett mer försiktigt spel i Champions League-semifinalen mellan Arsenal och Atlético Madrid.
Matcherna:
- Falkenberg – Norrköping, 19:00
- Arsenal – Atlético Madrid, 21:00
Falkenberg – Norrköping
Falkenberg och Norrköping är två lag som tippas högt i Superettan. Peking rivstartade säsongen med två raka vinster, men har sedan följt upp det med två förluster.
Det intressanta här är att båda lagen har gjort mål i samtliga matcher hittills. Med offensiv kvalitet på båda sidor känns det rimligt att den trenden fortsätter även ikväll.
Speltips: Båda lagen gör mål
Odds: ca 1.54
Arsenal – Atlético Madrid
Kvällens höjdpunkt är returen i Champions League-semifinalen mellan Arsenal och Atlético Madrid. Första mötet slutade 1–1 och allt är fortfarande öppet inför match två, även om Arsenal har en liten fördel med hemmaplan.
Det här känns som en match där ingen vill gå bort sig tidigt. Båda lagen är defensivt starka och väldigt skickliga på att bevaka en ledning. Det kan mycket väl bli en ny tight match där marginalerna avgör.
Speltips: Under 2.5 mål
Odds: ca 1.92
Dagens spel
- Falkenberg – Norrköping: Båda lagen gör mål
- Arsenal – Atlético Madrid: Under 2.5 mål
Totalt odds: ca 2.95
En dubbel där vi går på två tydliga matchbilder: mål åt båda håll i Superettan och en tajt, taktisk Champions League-retur i London.
Brinnande intresse för sportsbetting & casinospel. När han inte uppdaterar bonusar eller jämför spelsidor med svensk licens tar han gärna en lugn runda på golfbanan, något han beskriver som ren terapi för kroppen.
Målet med Braspelsidor.se är att hjälpa svenska spelare att spela tryggt, säkert och smart med licensierade bolag, schyssta bonusvillkor och tydlig information.
Har du frågor eller funderingar?
Tveka inte att kontakta mig, du når mig på info@braspelsidor.se

